Skiriamasis transformatorius 2013.03.25 at 15:42

Labai praverčiantis daiktas remontuojant įvairią elektroniką. Kadangi aš tą supratau sunkiuoju būdu (keletą kartų sprogo remontuojamas daiktas) pasidalinu informacija… Pirmas dalykas – skiriamąjį transformatorių reikia naudoti norint apsisaugoti nuo elektros smūgio. Prie vienos apvijos (pirminės) jungiama tinklo fazė ir nulis, o antroji turi tuos pačius 230V ir 50Hz, skirtumas tik tas, kad čiuptelėjus už bet kurio antrinės apvijos laido (vienaskaita) nieko neatsitiks. Nei purtys, nei žaibuos, net dūmelis neparūks. Aišku, jei patinka išvardinti dalykai – toliau skaityt nėra reikalo. Taigi, gaunamas tam tikras atrišimas nuo tinklo, perduodant elektros srovę, kurią vartoja galinis įrenginys, izoliuojant tą įrenginį nuo maitinimo šaltinio. Gaunamas, vadinamas, galvaninis atrišimas, kuris pasižymi tuo, kad apsaugo nuo elektros šoko, gali nufiltruoti triukšmus, perduoda elektros energiją tarp įrenginių kurie negali būti galvaniškai sujungti. Ir žinoma skiriamasis transformatorius nepraleidžia nuolatinės srovės, dėl to jie populiarūs schemose kuriose reikia prijungti garsiakalbius/kolonėles – apsaugo garsiakalbį nuo nuolatinės srovės. Skiriamojo transformatoriaus bruožas – vienodos abi apvijos, vienoda pirminės ir antrinės apvijos įtampa. Šiaip iš esmės visi transformatoriai, kurių pirminė su antrine sujungta tik šerdies induktyvumo yra skiriamieji, tiesiog gali būti, kad antrinės įtampa yra, tarkim, 12V. Standartiškai skiriamųjų transformatorių izoliacija (tarp vijų, apvijų, šerdies) būna geresnė nei įprastų žeminančių transformatorių. Kartais transformatoriai (ne tik skiriamieji) turi papildoma apviją arba metalinę juostelę aplink apvijas – tai įžemintas Faradėjaus narvas, kuris stipriai sumažina triukšmų perdavimą, tačiau jeigu prietaisas jautrus triukšmams ir jie sugeba praslysti – jie būna filtruojami papildomai. Skiriamieji transformatoriai – brangus malonumas, taigi tenka gamintis, kas kainą sumažina per pusę, o kartais ir dar daugiau. Nusprendžiau pasigaminti, realiai nieko sudėtingo. Pirma ko reikia – pačio transformatoriaus. Todėl nusipirkau Breve-Tufvassons gamybos transformatorių TMM 400/A.

IMG_3343_crop

IMG_3342_cropEtiketė ant transformatoriaus – viršuje pažymėta pirminės ir antrinės apvijos darbinė įtampa. Toliau, gamintojas, adresas, modelis. Pirminės apvijos darbinė įtampa ir dažnis (o, ir 60 Hz valgo), antrinės įtampa ir srovė. Nors parašyta 1,7A, bet iš transformatoriaus galima srėbti ir 1,5-2 kartus didesnę srovė, tiesa trumpą laiką, matomai todėl ir pažymėta, kad saugiklis turi būti 2,0A. Simboliukas su dviem apskritimais ir kojytėm reiškia… Du apskritimai – transformatorius, jei apskritimai perbraukti – skiriamasis, jeigu „kojytės“ – neapsaugotas nuo trumpo jungimo. Jeigu „kojytės“ sujungtos – reikštų, kad transformatorius nebijo trumpo jungimo. Na, bet apsaugosiu visą reikalą saugikliais ir tiek :). OK, transformatorius yra, reikia dėžutės. Pagal dydį tiko tokia, tik dangtelis ne permatomas… Reikia ir rozetės – bus patogu prijungti remontuojamą prietaisą (gal tuo pačių ir kokius greitus užspaudžiamus/prisukamus kontaktus reiktų padaryti…).

IMG_3350 IMG_3351 IMG_3352 IMG_3353

Štai ir viskas. Gale – šrotinis lizdas maitinimui ir mygtukas, priekyje du saugiklių laikikliai. Gal reiks dar kokių pribumbasų pagalvot, šviečiančių LED ir panašiai 🙂

2 komentarai to “Skiriamasis transformatorius”

  1. Sveikas, kur pirkai pati transformatoriu? Ir kiek mokejai?

  2. Transformatorių, rozetę ir dėžutę pirkau Flamandoje. Kainos jau nepamenu…

Leave a Reply

*